DEMOKRATIJA U SVETU POP KULTURE: KAŽI NAM SVOJU IDEJU!
Veruješ u moć pop kulture i želiš da pomoću nje pozitivno utičeš na društvo u kome živiš?
Imaš ideju kako to da ostvariš, ali ti je potrebna pomoć?
OVO JE POZIV ZA TEBE!
prijavi seU januaru ove godine završili smo PRVU sezonu POP CULTURE CHALLENGE-a, tokom kog smo dobili 10 sjajnih projekata i finalnog pobednika – organizaciju Art Aparat i njen projekat „Svi UGLAS – putujući online izazov”. SADA je vreme za DRUGU sezonu i zato počinjemo našu potragu za kreativnim i inovativnim rešenjima!
Pozivamo sve pojedince_ke, studente_kinje, formalne ili neformalne kolektive, organizacije civilnog društva, nezavisne medije, kreatore sadržaja, umetnike_ce i kreativce iz Srbije da učestvuju na našem Pop Culture Challenge-u i da kroz svoju pop kulturnu ideju stvore pozitivnu promenu u društvu.
ŠTA MOŽEŠ DOBITI?
- Učešće na co-creation radionici na kojoj ćeš moći da usavršiš svoj projekat
- Mentorski program za razvoj ideje u trajanju od mesec i po dana
- Detaljan plan za realizaciju
- Razmenu mišljenja i iskustva sa drugim timovima
- Najuspešnije ideje će dobiti novčana sredstva za svoju implementaciju
ŠTA OČEKUJEMO OD TEBE?
- Da sam_a ili udružen_a sa nekim osmisliš ideju koja će kroz pop kulturu promovisati demokratiju, aktivizam, borbu za ljudska prava i civilno društvo
- Da nam osmišljenu ideju što bolje objasniš, kao i njenu povezanost sa demokratijom i ljudskim pravima do 30. novembra
- Kreativnost i inovativnost, a posebno ohrabrujemo korišćenje savremenih tehnologija
- Spremnost da aktivno radiš na razvoju svoje ideje
- Želju da pozitivno utičeš na široku publiku
KOJE IDEJE DOLAZE U OBZIR, A KOJE NE?
- Pop kultura odnosno popularna ili masovna kultura obuhvata sadržaje koji se dopadaju velikom broju ljudi, a u savremenom kontekstu to može biti sve počevši od muzike, filma, kratkih video-klipova, podkasta do grafita, stripova, video-igara, različitih umetničkih performansa – ali tu se spisak ne završava. Mašta i kreativnost su na tvojoj strani, tako da možeš koristiti bilo koji format!
- Potrebno je da tvoja ideja pored toga što predstavlja pop kulturu, bude i društveno angažovana i u mogućnosti da inspiriše, ohrabri i pošalje jasnu poruku društvu: da je demokratija važna, kao jedini vid zaštite građanskih sloboda i prava. Demokratiju možeš shvatiti u najširem smislu i pod njom podrazumevati vrednosti poput: slobode, pravde, mira, jednakosti, ljudskih prava, pluralizma, građanskog aktivizma, tolerancije…
- Ideje koje neće biti uzimane u obzir su: inicijative povezane sa podrškom političkim partijama i akterima koji učestvuju na izborima; inicijative usmerene na verske zajednice, institucije i propise; inicijative koje svojim aktivnostima diskriminišu bilo koju grupu građana/ki; pružanje podrške za organizovanje protesta; aktivnosti kojima se ostvaruje profit; aktivnosti za koje je već obezbeđeno finansiranje iz drugih izvora (što će biti proveravano tokom samog sprovođenja odobrenih projekata); infrastrukturni projekti.

Predlozi će biti rangirani prema sledećim kriterijumima:
Potencijal za uticaj na promociju rodne ravnopravnosti, ljudskih prava, demokratskih vrednosti i civilnog društva, u naširim socijalnim krugovima: van društvene zone komfora, pa čak i među onim delovima društva koji nisu naklonjeni demokratiji.
Mogućnost i sposobnosti autorka/ke ili tima da se projekat brzo učini dostupnim za upotrebu.
Prethodno iskustvo autora/ke ili tima u razvoju sličnih rešenja.
Neuobičajen i originalan pristup u promociji rodne ravnopravnosti, ljudskih prava, demokratskih vrednosti i civilnog društva, kao i borbi protiv propagande i dezinformacija.
Budžet koji prikazuje realan i razuman odnos između administrativnih i direktnih troškova projekta.
Dodatno, savetujemo te da pročitaš Često postavljana pitanja koja će ti sigurno biti korisna prilikom prijavljivanja! Pored toga, organizovaćemo i tri onlajn Q&A sesije u sledećim terminima:
- Q&A sesija – 7. novembra u 16.00č – PRISTUPNI LINK
- Q&A sesija – 17. novembra u 11.00č – PRISTUPNI LINK
- Q&A sesija – 23. novembra u 20.00č – PRISTUPNI LINK
Vremenski okvir i faze projekta
Faza I: Slanje ideja u okviru PopCulture Challenge-a (do 30. novembra)
Faza II: Selekcija i objavljivanje ideja koje će dobiti priliku da učestvuju u procesu za razvoj njihove ideje (10. decembar)
Faza III: Co-creation radionica (21. decembar)
Faza IV: Mentorski program (21. decembar – 8. februar)
Faza V: Finalni javni događaj i izbor pobednika (8. februar)
Faza VI: Izrada predloga projekta za finansiranje uz pomoć projektnog tima (februar 2024)
Faza VII: Finansiranje i implementacija projekta (februar – decembar 2024)
Finansijska podrška
Ukupna dostupna sredstva za ovaj Poziv iznose $20,000, stoga prijavljeni mogu da konkurišu za finansijsku podršku u iznosu od $6.000 do $10,000.
Kroz ovaj Poziv planirano je da se finansijski podrži 2-3 projekata u zavisnosti od predloženog budžeta i efekata projekata. PartnersGlobal Srbija zadržava pravo da ne dodeli sva raspoloživa sredstva u slučaju nedovoljnog broja predloga projekata koji zadovoljavaju kriterijume Poziva.
prijavi sePrijave su otvorene još:
POP CULTURE CHALLENGE se realizuje u okviru projekta „Za snažnije građansko društvo“ koji je podržan od strane Američke agencije za međunarodni razvoj i Švajcarske agencije za razvoj i saradnju. Projekat sprovode PartnersGlobal, DT Institut, Evropski centar za neprofitno pravo i dve organizacije iz Srbije – Partneri Srbija i Građanske inicijative.
POP CULTURE CHALLENGE je inicijativa DT Instituta koja se realizuje u saradnji sa Centrom E8.
- Objava ovog poziva (RFA) ne predstavlja obavezu od strane projekta „Za snažnije građansko društvo“, niti obavezuje članove konzorcijuma da pokriju troškove nastale u pripremi i podnošenju prijave.
- Projekat „Za snažnije građansko društvo” zadržava pravo da odbije bilo koju ili sve primljene prijave. Prijave se podnose na rizik podnosioca zahteva. Svi troškovi pripreme i podnošenja su na račun podnosioca zahteva.
- Projekat “Za snažnije građansko društvo“ i članovi konzorcijuma zadržavaju pravo da finansiraju bilo koji ili nijedan od podnetih projekata.