Sezona I

Cilj prve sezone bio je da pojedinci_ke, neformalne grupe ili organizovani kolektivi osmisle drugačije i inovativne projekte koji će kroz pop kulturu i primenu novih tehnologija promovisati demokratiju, ljudska prava i civilno društvo.

„Na prvom Pop Culture Challenge pozivu dobili smo čak pedest i sedam prijava. To je bilo pedeset i sedam sjajnih prijava i bilo je izuzetno teško odabrati samo deset. Takođe, svaki od deset finalnih projekata je zaista vredan pažnje, svaki je poseban i svaki se bori za rešavanje bitnih problema. Naš cilj je da pomognemo u realizaciji svih ovih ideja i uradićemo sve što možemo da tako i bude”

Vojkan Arsić; izvršni direktor Centra E8

an

Koji su rezultati?

57 PRIJAVA PREDLOGA PROJEKATA

10 IZABRANIH FINALISTA_KINJA

9 MENTORA_KI I 2 STRUČNE SARADNICE

POBEDNICI PRVE SEZONE POP CULTURE CHALLENGE (2022)

„Svi UGLAS - Putujući online izazov”

Projekat Svi UGLAS – Putujući online izazov ima za cilj da, koristeći muziku i online alate, kod učesnika razvija interesovanje za romsku kulturu i na taj način doprinese smanjenju diskriminacije i interkulturalnom učenju. Kroz pevanje u virtuelnom horu, pevačke izazove na društvenim mrežama, participativno kreiranje audio i video sadržaja i edukativne radionice, projekat će komunicirati sa velikim brojem učesnika_ca koji će dobiti priliku da se povezuju, uče o romskoj kulturi i budu deo zajednice koja promoviše empatiju, zajedništvo i društvenu solidarnost.

„Pop Culture Challenge, jedan zanimljiv i drugačiji poziv koji borbu za demokratiju povezuje sa pop kulturom, motivisao nas je da razmišljamo o inovativnim alatima koji bi nam pomogli da naš rad još više popularizujemo kod šire publike.” (Maja Ćurčić; Art Aparat)

Više o aktivnostima Art Aparata saznajte na njihovom veb-sajtu.

Kako se čitav proces odvijao?

Faza I

Prijava projekta u okviru PopCulture Challenge-a.

Faza II

Selekcija projekata koji će učestvovati na kreativnoj radionici.

Faza III

Co-creation radionica.

Na co-creation radionici svaki tim je imao priliku da predstavi svoj projekat, a da se potom putem World Caffe-a upozna sa budućim mentorima_kama. Nakon toga, usledio je mentorski rad na razvoju projekta i pravljenju detaljnog plana za realizaciju ideje.

Faza IV

Finalni javni događaj i izbor pobednika

U finalnoj fazi popularnosti, mobilnosti, znanju i inovativnosti projekata odlučivao je stručni žiri, dok je publika mogla da dodeli jednu ocenu svakom projektu. Članovi i članice žirija bili su: Milica Škiljevic, Partners Global; Aleksandra Petković TKV, street art umetnica; Katarina Popović, multimedijalna umetnica; Ana Toskić Cvetinović, Partners for Democratic Change i Nemanja Marinović, Zoomer.

Faza V

Izrada predloga projekta za finansiranje uz pomoć projektnog tima, odobrenje i realizavija projekata